Obozy i kolonie w wakacje – gdzie warto się wybrać?

Dzieci i młodzież uwielbiają wakacje. Nic dziwnego, skoro gwarantują im całe dwa miesiące wolnego od szkoły. Okres wakacyjny to radość i spełnienie marzeń  dziecka, nierzadko jednak powód do niepokoju rodzica. Dorośli, pracując zawodowo, nie mogą sobie pozwolić na wzięcie urlopu na cały czas trwania przerwy wakacyjnej. Wówczas pojawia się problem, kto zaopiekuje się ich pociechami, podczas gdy oni będą pracowali.

Niektórzy mogą pozostawić dzieci pod opieką babć, dziadków, ciotek i wujków, a nawet opiekunek. Jaką alternatywę mają dorośli, którzy nie mają możliwości zapewnienia opieki swojemu potomstwu? Na przeciw ich potrzebom wychodzą obozy i kolonie, które gwarantują najmłodszym nie tylko profesjonalną opiekę, ale także świetną zabawę i niezapomniany czas spędzenia letnich dni.

Gdzie posłać dziecko na obóz?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb rodzica oraz dziecka. Niektórzy wybierają góry, chcąc zapewnić młodym wycieczkowiczom dużą dawkę ruchu i górskiego powietrza. Taki wyjazd wiąże się jednak z niemałymi kosztami. Nie chodzi tutaj o samą opłatę za kolonie, ale za sprzęt, jaki będzie dziecku niezbędny w czasie trwania obozu. Wycieczki górskie, które są najczęstszymi atrakcjami zapewnianymi przez organizatorów, wymagają specjalnego uposażenia. Chodzi przede wszystkim o obuwie. Bez dobrych butów, zwanych często traperami, narazimy dziecko na niepotrzebne odciski, odparzenia i nie tylko. Obuwie przeznaczone do chodzenia po górach, musi gwarantować użytkownikowi komfort, odpowiednie zabezpieczenie kostek, a także podeszwy stóp. Porządne trapery nie należą do najtańszych, a wpisują się na obowiązkową listę rzeczy potrzebnych na kolonie w górach.

„Jak nie góry to Mazury” – zgodnie ze słynnym przysłowiem, Warmia i Mazury są świetną alternatywą dla górskich wycieczek. Olsztyn i jego okolice są miejscami najchętniej wybieranymi przez rodziców na kolonie i obozy dla dzieci. Nic dziwnego, gdyż ten uroczy rejon w pobliżu jezior, zapewnia mnóstwo fantastycznych atrakcji. Szeroka oferta umożliwia dogodne rodzaje wycieczek dla najmłodszych w każdym wieku. Starsi uczniowie odnajdą się na ciekawym obozie survivalowym, a młodsi na ekscytującej, pełnej rozrywek półkolonii.

Atrakcyjny Olsztyn

Warmia i Mazury są stolicą jezior. Spływy kajakowe i wyprawa na ryby są jednymi z najpopularniejszych atrakcji dla nieco starszych urwisów. Olsztyn i jego bajeczne okolice, często wybierane są na obozy rowerowe. Spokojne szosy w pobliżu lasów to idealne miejsce na aktywność fizyczną. Wśród atrakcji, które często mają w swej ofercie kolonie i obozy, są między innymi ogniska, leśne zabawy na świeżym powietrzu, zwiedzanie interesujących, związanych z historią miejsc, bale, malowanie twarzy, rozgrywki sportowe, kąpiele w jeziorze i wiele, wiele innych. Olsztyn jest jednym z miast, które dysponuje najciekawszymi pomysłami spędzania czasu dla najmłodszych, które można zobaczyć tutaj.

„A może nad morze?”

Nadmorskie miejscowości również cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rodziców. Kąpiele w morzu, spacery piaszczystą plażą, piłka siatkowa na piasku, lasy pełne drogocennego jodu… To wszystko pięknie brzmi, jednak wielu rodziców obawia się posyłania swoich pociech nad morze. Wakacje nad polskim morzem zdecydowanie częściej są wybierane na wspólny, rodzinny urlop, niż na obóz czy kolonię. Dlatego ankietę dotyczącą miejscowości, która wybierana jest najczęściej i najchętniej jako idealna na wysłanie dziecka na kolonie i obozy, wygrywa Olsztyn i jego okolice.