Jak wybrać dobrego prawnika?

Sytuacje, w których niezbędne są usługi prawnika, nie zdarzają się często, ale kiedy już zajdzie taka potrzeba warto dobrze zastanowić się nad jego wyborem. Dobry prawnik powinien być przede wszystkim osobą godną zaufania, od jego kompetencji zależeć może wiele, między innymi wygrana na sprawie spadkowej lub rozwodowej. Na jakie czynniki zwrócić uwagę przed wyborem konkretnego specjalisty?

Wybór prawnika z polecenia – czy warto?

Im bardziej wymagający jest problem do rozwiązania, tym warto więcej czasu poświęcić na poszukiwania dobrego prawnika. Z reguły poszukując dobrego prawnika, wiele osób pyta o opinię znajomych i rodzinę. Prawo jest dziedziną niezwykle szeroką, adwokaci czy radcowie prawni są specjalistami w konkretnych dziedzinach, z tego względu nie zawsze, prawnik, który był pomocny w odzyskaniu odszkodowania, będzie umiał skutecznie pomóc w rozwiązaniu sprawy karnej albo rodzinnej. Poszukując prawnika warto odwiedzić stronę: https://adwokatskwiot.pl/. Zazwyczaj dobry adwokat od razu informuje klientów, jeśli nie jest kompetentny w określonej dziedzinie i poleca usługi innych specjalistów.

Zasady dotyczące wyboru dobrego prawnika

Jeśli potrzebny jest adwokat z Olsztyna, wówczas warto przejrzeć lokalne strony internetowe z kancelariami prawnymi. Przed wyborem dobrego prawnika trzeba zwrócić uwagę na takie czynniki, jak:

  – doświadczenie w zawodzie, prawnik pracujący wiele lat z pewnością spotkał się w swojej pracy z różnymi problemami i pracował z wieloma osobami, można przypuszczać, że dobrze zna przepisy prawne i umie je właściwie wykorzystać, trzeba jednak pamiętać, że doświadczony adwokat to także wyższy koszt usługi, niż osoby dopiero zaczynającej swoją pracę w zawodzie,

 – opinie klientów, po dokonaniu wstępnego wyboru, warto zapoznać się z opiniami, którymi często dzielą się klienci w internecie po skorzystaniu z usług prawnych,

 – zakres specjalizacji, wbrew pozorom dobry prawnik nie zna się na wszystkim, najskuteczniejszy jest zawsze adwokat specjalizujący się w konkretnej dziedzinie, ponieważ wówczas ma duże doświadczenie w obsługiwaniu podobnych problemów.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze prawnika?

Dobry prawnik z Olsztyna zazwyczaj może się również pochwalić swoim wykształceniem, jeśli na stronie kancelarii nie ma takich informacji o zatrudnionych pracownikach, nie świadczy to najlepiej o firmie. Skuteczny i rzetelny prawnik to także osoba wysoce empatyczna, jest to szczególnie przydatna cecha w takich sprawach jak sprawy rodzinne i rozwodowe. Dobry adwokat zamieszcza także w internecie informacje o ukończonych kursach, poprzednim miejscu zatrudnienia, a także wzmianki o ewentualnych publikacjach i artykułach w czasopismach naukowych lub branżowych.

Należy także zwrócić uwagę, że dobry prawnik z dużej kancelarii mający swoją renomę, zazwyczaj zleca swoją pracę stażystom i prawnikom w trakcie aplikacji. z tego względu, jeśli sprawa nie jest szczególnie skomplikowana warto, aby zajął się nią młody adwokat, który z pewnością wykaże duże zaangażowanie.

Pierwsze spotkanie z prawnikiem – o czym warto pamiętać?

Przed pierwszym spotkaniem warto dowiedzieć się, czy adwokat pobiera wynagrodzenie za pierwszą konsultację, jak długo trwa spotkanie oraz jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać. Przed takim spotkaniem najlepszym rozwiązaniem jest pisemne zanotowanie wszystkich faktów i ważnych dla sprawy szczegółów. Można również przemyśleć, kto mógłby być świadkiem w naszej sprawie.